Pohony garážových brán a ich ovládanie

diaľkový ovládač

Pohon garážovej brány môže byť vybavený rôznymi doplnkami pre komfortné ovládanie brány. V zásade sa týmito doplnkami líšia pohony od jednotlivých výrobcov. Výrobca pohonov garážových brán obvykle ponúka v zostave teleso pohonu brány, dráhu pohonu a diaľkové ovládanie. Seriózny výrobca ponúka minimálne 2 ks diaľkových ovládačov v zostave pohonu garážovej brány a v lepšom prípade aj bezdrôtový nástenný ovládač brány. Nástenným ovládačom ovládame otváranie a zatváranie brány obvykle priamo v garáži a je umiestnený napevno na stene garáže.

Pohon garážovej brány – diaľkové ovládanie

Diaľkové ovládače niektorí nazývajú aj čipy. Bývajú dvojkanálové, trojkanálové aj štvorkanálové. Jednotlivé kanály môžu byť naladené na rôzne zariadenia napr. pohon vstupnej brány, alarm, svetlá, žalúzie. Ideálne je, keď sú všetky pohony jednej značky. Napríklad výrobcovia LiftMaster prípadne Nice vyrábajú pohony garážových brán a zároveň aj pohony krídlových a posuvných brán. Ak potrebujete na jeden diaľkový ovládač naprogramovať pohony rôznych výrobcov, bude nutné zabezpečiť externý prijímač k jednému z pohonov. Diaľkové ovládače bývajú vybavené plávajúcim alebo pevným kódom na frekvencii 868 MHz alebo 433 MHz.

Pohon garážovej brány – inteligentné ovládanie

Niektoré pohony umožňujú ovládanie brány aj pomocou inteligentných technológií. Napríklad internetová brána k pohonu garážovej brány LiftMaster slúži k pripojeniu smartfónu alebo počítača pomocou routera k pohonu brány. Pomocou unikátnej technológie MyQ je možné ovládať a monitorovať pohyb brány z akejkoľvek vzdialenosti od garáže. Používa obojsmerný komunikačný systém a jej inštalácia pomocou domáceho routera je veľmi jednoduchá.

Rýchlosť otvárania a zatvárania garážovej brány

Pohony garážových brán sú rozdelené podľa výkonnosti, obvykle podľa váhy brány. Od výkonnosti pohonu so odvíja aj základná cena brány. Táto je potom doplnená o jednotlivé doplnky, ktoré si zákazník zvolí podľa potreby a finančnej náročnosti. Ak máte problém s parkovaním do garáže kvôli zvýšenej frekvencii premávky, žiadajte pohon so zvýšenou rýchlosťou posunu. Obvykle túto funkciu spĺňajú pohony s vyšším výkonom, najrýchlejší posun býva cca 200/mm za sekundu. Obvyklá rýchlosť je cca 100/mm za sekundu.